Syndrom vyhoření

Jak vzniká syndrom vyhoření ?

Syndrom vyhoření vzniká pomalu. Najednou cítíte, že vás práce už tak nebaví. To není taková ta jednorázovka, že vás kolegyně nebo šéf vytočili. Je to stav, kdy už přestáváte mít chuť něco dělat.  Přestáváte mít radost. Začínáte mít pocit marnosti. Dostavuje se únava a úzkosti.

Příběhy z křesla kouče.

Příběhy z křesla kouče mluví jasně. Do stavů vyčerpání nás vede touha po výsledku. Dosáhnout cíle i přes to, že jde člověk už nějakou dobu sám proti sebe. Mnozí tak podvědomně splňují své vnitřní zadání, které si předem stanoví. Motivem bývá dokázat, že mám hodnotu. Zvlášť v případě, kdy v rodinném prostředí bylo třeba získat tento status dostatečnosti skrze výkony. Těmi se dítě snažilo ukázat rodičům, že je dobré.
Často to mohl být i sám rodič, který se snažil v dobré víře motivovat dítě k tomu, aby moc nezahálelo. V takových případech neexistovalo jen tak „pohodit tašku do kouta“. Natož být pozorovatelem ( např. sledovat z okna stromy, nebo posloucchat ptáky ). Dítě zpravidla muselo ihned splnit domácí úkoly. Vzít si další tašku a jít na kroužek. Z kroužku třeba na další kroužek. Až se odnaučilo jen tak být ( a třeba chvilku nic nemuset ). Je samozřejmé, že docházet na zájmové kroužky výrazně pomáhá rozvíjet osobnost. Mám zde však na mysli nezdravé a přehnané rozvržení povinností. V takovém prostředí se učíme to, že nepotřebujeme mít čas jen pro sebe. Učíme se, že je normální stále něco dělat. Bez odpočinku.

Tento vzorec nás žene v dospělosti do propasti. Nedokážeme odpočívat.  Nemáme žádné koníčky. Ztrácíme hravost. Jedeme na stodvacet procent. Někdy nám dokonce nestačí ani 24 hodin denně na to, abychom všechno stihli…

Najdi si svůj talent.

Důležité je najít si svůj talent. Vědět, proč tady vlastně jsme. Protože potom  víme, že jsme v nějaké práci a v té práci chceme být. Ideálně, pokud je to naše srdeční záležitost.

Poslouchat prostě to, co nás skutečně baví. To je nejlepší prevence vůči vyhoření. Že cítíme, že to, co děláme, nás skutečně baví.

Zároveň si chránit svůj soukromý čas. Dopřávat si relaxaci a hodně pobytu v přírodě.

Zkusme se na chvilku zamyslet. Co kdyby nám bylo devadesát let. Co bychom si vzkázali? Co bychom dělali jinak?

Pokud si chcete nechat najít talentové vlohy, vyzkoušejte sezení s koučem. Talentové testy bývají někdy vhodnou prevencí syndromu vyhoření.

Příště si pak řekneme více o zdravém životním stylu a jeho souvislosti s naší náladou.

Komentáře