Klientka, která žila s manipulátorem

Kdysi jsem ve své Poradně pro ženy pracovala s klientkou, která měla manžela manipulátora. Přišla se poradit, jak se s tím má vyrovnat. Přemýšlela také o rozchodu.

Jak jsem s ní pracovala?

Nejprve vždy všem vysvětluji, že nejsem psycholog. Nejsem ani terapeutka, která uhlazuje bolesti a úzkosti. Pracuji metodou, kterou vyhledávám  chybné programy a vzorce z podvědomí. Na základě dohledaných programů si klientka může sama uvědomit, že prožívá známé situace. Tedy většinou emoční zrcadlení pocitů ze svého dětství.

S touto ženou jsem se podívala nejprve na její vztah s matkou.Ten byl harmonický. Maminka byla laskavá a milá. Byla také přísná, ale milující. Byla své dceři kamarádkou i přirozenou autoritou. Dále jsme se podívaly na  vztah s otcem. Našla jsem klasický model manipulátora. Otec byl navíc despota. Své dceři se moc nevěnoval. Zajímal se hlavně o výsledky. Její pocity ho nezajímaly. Klientka neprožívala po boku otce pohodu. Stále čekala, kdy přijde nějaká výčitka.

Co klientka prožila ( cítila )  ?

– Podmíněnou lásku

– Pocit nedostatečnosti

– Neustálé hledání možností zaujmout

– Snahu dokázat, že je dobrá

– Vděčnost za pozornost

A právě vděčnost za pozornost způsobovala v dospělosti její podvědomé škemrání o trochu lásky. Proto si přitahovala manipulátory. Protože u nich se cítila jako doma. Pro trochu té lásky… Pod tíhou svého naprogramování si neuvědomovala, že partner jí lásku neopětuje. Nebyla to sebevědomá žena. Byla to žena tzv. „Hladové srdce“. A toto  Hladové srdce snadno vlétlo do sítě. Manipulátor to s ní měl jednoduché. V klidové fázi dokázal být velmi milý. Pak ale nastalo období, kdy z jeho úst zaznívaly výčitky. Nejednou také ostřejší slova. Poukazoval na nedostatky klientky, ale své vlastní stíny  neviděl.

Pochybnosti, vlastní nepřijetí, emoční závislost. To vše jsme několik sezení probíraly. Povidaly jsme si také o změně životního stylu. Klientka se začala proměňovat. Pravidelně cvičila. Byla z ní zase krásná žena, která prozářila své okolí radostí. Jen vztah už se zachránit nepodařilo. Manipulátor tak přišel o hodnou ženu.

Čím déle setrváváme ve vztahu s manipulátorem, tím více se snižuje naše schopnost se bránit. Manipulátor nás totiž dokáže doslova obrat o sebevědomí. Naštěstí existuje cesta zpátky. Vždy je to cesta za láskou. Často stačí jen se zastavit a dát lásku sama sobě.

Vaše Hanka ♥️

Zajímáš se o osobní rozvoj?

Bavila Tě vždy psychologie člověka?

Hledáš pro sebe kurz pro kouče, ale zatím si nejsi jistá/jistý svým zájmem?

Potom se přihlas nezávazně do Školy pro kouče na zkoušku.

Více informací najdeš zde : Škola koučů_ochutnavka- víkendová

 

 

 

Komentáře