Když vcházíš do nových dveří

Včera jsme na výcviku koučů hráli hru: „Když vcházíš do nových dveří.“

Každý si mohl vyzkoušet ten pocit, když vcházíš a otevíráš dveře s pozitivní komunikací. Vyzkoušeli jsme si také model, kdy člověk přišel s nízkou sebehodnotou. Jeho komunikace se lišila. Jak slovně, tak pocitově.

1. Komunikace sebevědomého člověka.
Zněla příjemně. Vnesla do místnosti milá slova. Úsměv. Ten byl většinou nakažlivý. Klid. Pohodu.

2. Komunikace člověka s nízkou sebehodnotou.
Zněla ustrašeně. Dotyčný se sám bez příčiny stavěl do pozice „podřízeného“. Hrbil se. Přinesl nejistotu. Dokonce se omlouval bez příčiny.

Kde se bere v podvědomí nastavení o tom, jak mám komunikovat?
Někteří lidé chtějí vystupovat sebevědomě a mile. Ale nejde jim tom. Základem může být naše nastavení modelů vztahové komunikace z dětství. Zde se ptáme :

Jak s tebou rodiče mluvili?
Jak jsi se u toho cítil?
Byla jejich komunikace s tebou laskavá?
Bylo tam přijetí?

Někdy v dětství neprožíváme citovou podporu v komunikaci s primární autoritou. Místo toho dítě prožije pocit strachu, marnosti. Nebo mu říkají, že má mlčet. Že jeho názor nemá hodnotu. Také ho opravují. Nevysvětlují, jen odbývají. Často je dítě i v komunikaci samo. Nikdo se ho neptá na pocity. Nikdo s ním nesdílí do hloubky. Když k tomu přijde ještě kritika a výčitky za vyslovené, dítě si zapisuje do podvědomí vzorce a programy o tom, že je nedostatečné. Necítí přijetí, je nedovyživené laskavostí. Takové dítě v dospělosti vchází do nových dveří se strachem.

Co s tím?
Pokud máš strach komunikovat v novém prostředí. Stydíš se, jsi nejistá. Nebo na sebe bereš tzv.ochrannou masku. Komunikace je Ti nepříjemná. Nejsi autentická.
Potom je řešením dohledat chybná nastavení v podvědomí. Přerámovat krátkým mentálním cvičením tyto chybné programy. Výsledkem je zdravá komunikace.

I pro Tvou sebevědomou komunikaci otevírám nový kurz pro ženy :

https://www.skola-koucinku.cz/kurz-sebehodnoty

Když vcházíš do nových dveří, nemusíš mít strach. Za nimi může čekat mnoho Tvých přátel. Důvěřuj v život. Důvěřuj v lidi. Důvěřuj sama sobě.♥️

Láskyplné dny,

Vaše Hanka

Komentáře