Děkuji.

Poděkovat není povinnost. Není to ani ostuda. Co tedy znamená slovo „Děkuji“?

Pro každého něco jiného. Z mé zkušenosti z křesla kouče vnímám :

Ženy touží, aby jim muži projevovali více vděčnosti. Chceme cítit, že jsme pro muže na 1.místě. Přejeme si také, aby byl muž vděčný. Už jen z principu, že na tomto místě chceme být.

Někdy se však karty osudu zamíchají tak, že si žena sama sebe nedokáže dostatečně vážit. Ale její touha po prvním místě u muže trvá. Jak má být pro muže ta první, když není důležitá  sama pro sebe?

Od muže se jí dostane spíše odmítnutí. Podvědomí vyzařuje nízkou sebehodnotu. Tím se jí ve vztahu jen zazrcadlí její vlastní vztah, který má sama se sebou.

I když máme nízké sebevědomí, nemusí to znamenat stále stejné nastavení na věky. Lze to změnit. Vyhledáním chybných bloků, které se nachází v podvědomí.

Jak se pozná, že máme problém?

– Nevěříme si, že máme právo na lásku.

– Myslíme si, že jsme špatný člověk.

– Máme bezdůvodné pocity viny.

– Bojíme se, že nás partner opustí.

– Očekáváme, že nás opustí.

– Nedokážeme si poděkovat.

Nevíme, že si máme umět děkovat. Nikdo nás to neučil. Avšak transformace sebeláskou začíná právě vděčností. Za moje vlastní pokroky. Za moje úspěchy. Za to, že jsem. Není to sobecké. Když nevnímám svou vlastní důležitost, je to odmítání. Také nemluvíme přírodě do její práce. Respektujeme její výtvory. Děkujeme jí za dary, které nám poskytuje.

Kde se v nás berou chybné vzorce?

Není fér svádět všechno na rodiče. Přesto si přiznejme, že velké množství  programů v mozku vzniká v rodině. Jsou to primární autority, které v nevědomosti dítě učí, že je nedokonalé. Pokud k tomu dítě zažije citové strádání, tento pocit si zapíše. Naučí se, že nemá právo na lásku. Že si ji nezaslouží. V dospělosti pak trpí pocitem méněcennosti. Strach z opuštění pak bývá zcela zákonitě častým kořenovým programem.

Každý z nás  je originál. Dokud se nenaučíme děkovat za svou jedinečnost, nikdy se nedostaneme do pokory. Jen vděčností za svůj vlastní život. Poděkováním, že jsem. Tím se člověk učí.

Lásce. Vděčnosti. Milovat bez podmínek.

 

 

Komentáře